‘Örgütünün parolası ‘SP’ yazılı tespih’

ELİF ALTIN İstanbul - Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 26’sı tutuklu, 92 şüpheli hakkında iddianame düzenledi. İddianamede, Sedat Peker’in 31 ...

ELİF ALTIN İstanbul – Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 26’sı tutuklu, 92 şüpheli hakkında iddianame düzenledi. İddianamede, Sedat Peker’in 31 Ağustos 2017 tarihinde Çekmeköy’de, Cahit Çetin’in silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin “tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenirken ayrıca “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme”, “var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme”, “tefecilik” ve “silahla kasten yaralama” suçlarından da toplam 262 yıl 8 aydan 392 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianamede 30 kişi mağdur olarak yer aldı. İddianamede Sedat Peker ve örgütünün karıştığı 22 eyleme yer verildi.

Listesi tutuluyor

Peker’in özellikle milliyetçi kimliği ön plana çıkarmaya özen göstererek kendisini meşru ve sempatik gösterip milliyetçi vatandaşların desteğini almaya çalıştığı belirtilen iddianamede, şöyle denildi: “Sedat Peker suç örgütünün bizzat listesi örgüt lideri tarafından tutularak dağıtımı yapılan tespihlerin imame veya boncuklarında ‘Reis Sedat Peker, SP’ gibi yazıların yazılı olduğu, bu tespihlerin örgütün parolası olarak kullanıldığı, tespihi bulunan kişilerin örgüt liderine bağlılığının tüm örgüt üyeleri tarafından bilindiği, tespihi olan kişinin ya örgüte yardım eden ya da geçmiş tarihlerde örgütle kader birliği yapan kişiler ya da örgüt üyeleri oldukları, bu kapsamda örgüte yapılan operasyonda örgüt üyelerinin birçoğunun evinde birden fazla benzer tespihlerin bulunduğu, bu hususun da örgüt üyeliği ve örgütsel yapının varlığını doğrular nitelikte olduğu.”

‘Reis’ adını aldı

İddianamede, Sedat Peker’in dinlenme ihtimali olmayan programlar üzerinden örgütsel konuşmaları yaptığı, suç örgütü üyelerinin, kendilerine yönelik teknik çalışmadan korunmak amacıyla silah ve mermiler için “emanet”, “cihaz, “oyuncak, “çekirdek” şeklinde şifreli kelimeler kullandıkları belirtildi. İddianamede, 2016 yılında mahkeme kararı ile Sedat Peker’in ismini değiştirerek “Reis Sedat Peker” olarak kullanmaya başladığı anlatıldı. 

 

scroll to top