‘Demir Yumruk’ davasında sanıklar hakim karşısında

ANKARA Milliyet -  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede aralarında Erol Eşrefoğlu, Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da ...

ANKARA Milliyet –  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede aralarında Erol Eşrefoğlu, Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu sanıklar hakkında 2’şer yıldan 30 yıl 9’ar aya kadar değişen oranlarda hapis cezası isteniyor.

Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, ‘Suç örgütü kurmak’ ve ‘zincirleme şekilde nitelikli dolandırıcılık’ ile suçlanan Eşrefoğlu, “İddianamede yer verildiği gibi vergi kaçırarak kamuyu zarara uğratmadık. Bir kilo bile faturasız ürün almadık, vermedik. Ancak ciddi vergi borcumuz var bunu kabul ediyorum. Bütün şirketlerimin vergi borcu 48 milyon dolar civarında. Hileli iflas iddiası gerçek değildir. 48 milyon için 350 milyonluk fabrikayı hileli iflas göstermek mantıklı değil. Bizim sadece iki fabrikanın değeri 650 milyon dolar. Devleti zarara uğratmış, mal kaçırmış değilim. Borcumuz var ama fabrikalar da orada. Üzerinde tedbir var, buna rağmen bir şeyi kaçırmamız mümkün mü? Her şeyin faturası var. İddia edildiği gibi usulsüzlük yaptığımız doğru değil” diye konuştu.

Diğer sanıklar Fırat Ardıç, Hasan Kabuklu, Tolga Demirel, Sadık Fırat Ekşioğulları ve Özdemir Öntürk de savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Duruşmaya bugün devam edilecek.

scroll to top