Yabancı dil öğrenmeye elverişli ülkeler açıklandı

Dilbilimciler, birden çok dilin konuşulduğu ülkelerde yetişen veya yaşayanların ikinci bir dil öğrenirken avantajlı olduğunu ortaya koyarken, bazı ülkeler dil eğitimine verdikleri önem sayesinde dil öğrenimine ilişkin en uygun ortamı sunuyor. 30 ülkenin 18 kriter üzerinden değerlendirildiği Dünya Dil Endeksi çalışmasına göre, dil öğrenmek için en uygun ülkeler listesinde Lüksemburg ilk sırada yer alıyor.

Dilbilimciler, birden çok dilin konuşulduğu ülkelerde yetişen veya yaşayanların ikinci bir dil öğrenirken avantajlı olduğunu ortaya koyarken, bazı ülkeler dil eğitimine verdikleri önem sayesinde dil öğrenimine ilişkin en uygun ortamı sunuyor. 30 ülkenin 18 kriter üzerinden değerlendirildiği Dünya Dil Endeksi çalışmasına göre, dil öğrenmek için en uygun ülkeler listesinde Lüksemburg ilk sırada yer alıyor.

Dilbilimci Li Wei, 2012’de yayımladığı akademik makalesinde, birden çok dilin konuşulduğu bir ortamda büyüyen veya yaşayanların, ikinci bir dil öğrenirken daha avantajlı olduğu sonucuna ulaştı. Bu da birden çok yabancı dil konuşulan, dil öğrenimine özen gösteren ülkeleri yabancı dil öğrenmeye daha elverişli hâle getirdi. Online dil öğrenme alanında faaliyet gösteren Preply, 30 ülkeyi 18 kriter üzerinden değerlendirerek dil öğrenmek için en uygun ortamı sunan ülkeleri listeledi. Dünya Dil Endeksi adıyla yayımlanan araştırmada, farklı kültürlerde yetişen öğrencilere kendi dillerinde eğitim olanağı vermeye küçük yaştan itibaren başlayan Lüksemburg’un dil öğrenimi için en uygun ortamı sunan ülke olduğu ortaya çıktı.

Almanca, Fransızca, Lüksemburgca olmak üzere üç resmi dile sahip olan Lüksemburg’da eğitim sisteminin üç dilde de tasarlandığını kaydedildi. Öte yandan okullarda İngilizce öğretildiği billinirken, öğrencilerin İtalyanca dersi, İspanyolca dersi, Çince dersi gibi farklı seçmeli dersleri seçebildiği belirtildi.

Resmi diller, konuşulan diller, TV erişimi, altyazı kullanımı değerlendirildi

30 ülke, resmi olarak kabul edilen ve konuşulan dil sayısı, hane halkının TV’ye erişimi, altyazı veya dublaj kullanımı gibi kriterler üzerinden değerlendirildi. Her ülkenin farklı kriterlerden aldığı puanlar standartlaştırıldı ve bu standart üzerinden ortalama puanlar belirlendi. Buna göre, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği ülkelerinin 7 grupta toplanan 18 kriter üzerinden değerlendirildiği araştırmada dil öğrenimini destekleyici ortamıyla öne çıkan ülkeler içinde Lüksemburg’u İsveç, Güney Kıbrıs, Malta ve Danimarka izledi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, “Birden fazla dilin konuşulduğu bir ülkede vakit geçirmek, farklı dillerde etkileşim kurmak anlamına geliyor. Bu da bilişsel yetkinlikleri artırmada önemli rol oynuyor. Tam da bu sebepten, bazı ülkeler diğerlerine kıyasla dil öğrenimi için daha elverişli bir ortam sunuyor” dedi.

335 dille ABD, en çok dil konuşulan ülke

Dünya Dil Endeksi araştırmasında değerlendirilen kriterlerden biri de ülkede aktif olarak konuşulan dil sayısı oldu. Bu verilere göre ABD, 335 dille ilk 10 ülke arasında başı çekerken, onu Kanada, Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve İtalya izledi. Bir ülkenin dil öğrenimi açısından diğer ülkeleri geride bırakmasında ülke çapında ikinci dil yetkinliğinin de önemli olduğuna dikkat çeken Preply Avrupa bölge müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, “İsveç’teki çocukların %94’ü, Lüksemburg’daki çocukların ise tamamı yabancı dil öğrenmeye ilkokulda başlıyor. Dil öğrenimi analitik yetkinliklerle çok ilişkili olduğu ve insan zihninde bir dünyayı kavrama biçimi oluşturduğu için, erken başlamak ilerleyen süreçte büyük avantaj anlamına geliyor. Öte yandan televizyon kültürü ve TV izlerken altyazı, dublaj ve dış ses gibi tercihleri de ülkelerin dil öğrenme ortamını etkiliyor” ifadelerini kullandı.

“Online dil öğrenme platformları güçlü bir alternatif”

Dil öğrenme sürecinde en önemli başlıklardan birinin pratik yapmak olduğuna dikkat çeken Mustafa Ali Sivişoğlu, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bugünün koşullarında dil öğrenmek için yurt dışına gitmenin artan maliyetler sebebiyle pek çok kişi için güçleştiğini gözlemliyoruz. Bu noktada, 2029’a kadar her yıl %20 büyümeyle 32 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşacağı öngörülen ve güçlü bir alternatif olan online dil öğrenme seçeneklerini göz ardı etmemek gerekiyor. Bir öğretmenle öğrenmenin hayatı değiştirdiğine inanan, online yabancı dil kursları sağlayan Preply olarak 2012’den bu yana dünyanın pek çok yerinde, bireylerin gerçek öğretmenlerle yabancı dil öğrenmesine olanak tanıyoruz. Bugüne dek 100 milyon doları aşkın yatırım alan Preply, 2016’dan bu yana Türkiye’de de yeni diller öğrenerek kariyerine, eğitim hayatına, özgüvenine yatırım yapmak isteyen kullanıcıları nitelikli eğitmenlerle bir araya getiriyor.

scroll to top